Oratorium Braniewskie Mikołaj Kopernik

Bazylika Franciszkanów św. Franciszka z Asyżu, pl. Wszystkich Świętych 5, Kraków

30 października, godz. 20:15

Kompozytor i dyrygent: Piotr Pałka
Libretto: S. Miriam Brzozowska OCD
Orkiestra symfoniczna: Dell'Arte
Soliści: Elżbieta Towarnicka - sopran Marcin Jajkiewicz - tenor
Recytacja: Piotr Piecha
Chór: Voce Angeli

Słowo wstępne wygłosi
ks. prof. Michał Heller

Koncert poprowadzi
Lidia Jazgar
 

 

Oratorium Braniewskie "Mikołaj Kopernik" zostało skomponowane przez Piotra Pałkę, do słów siostry Miriam Brzozowskiej - karmelitanki ze Spręcowa k. Olsztyna.

Solistami będą śpiewaczka operowa Elżbieta Towarnicka oraz tenor Marcin Jajkiewicz, recytować będzie aktor Piotr Piecha. Oratorium w wykonaniu chóru Voce Angeli i orkiestry Dell'Arte składa się z trzech części, które nawiązują do Pisma Świętego. Część pierwsza to stworzenie świata i człowieka - księga rodzaju. Część druga stworzenie kosmosu, gwiazd i przestworzy, ukazanie boskiej mocy nad całym wszechświatem. Część trzecia – kulminacyjna - to ukazanie niewiasty obleczonej w słońce, która pod swoimi stopami ma księżyc, a głowę jej zdobi wieniec z 12 gwiazd. Jest to obraz apokaliptycznej Maryi Panny, Królowej świata i nawiązanie do flagi zjednoczonej Europy.

Premiera tego oratorium odbyła się w 2010 roku w Braniewie z okazji powtórnego pochówku wielkiego uczonego.

 

Uwaga!

Liczba miejsc ograniczona. Wejściówki można odebrać w Biurze Karier i Promocji Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ (ul. Reymonta 4, pok. 608) od 24 października 2013 r.