Wykonawcy

Elżbieta Towarnicka

Obdarzona absolutnym słuchem muzycznym już w trakcie studiów w Akademii Muzycznej, w Krakowie rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską. W ciągu kilku lat zaczęła wykonywać w niej główne partie sopranowe w takich operach jak: „Cyganeria", „Tosca" (G. Pucciniego), „Poławiacze Pereł" (G. Bizeta), „Traviata", „Rigoletto" (G. Verdiego), „Wolny strzelec" (C.M. Webera), „Król Roger" (K. Szymanowskiego), „Orfeusz i Eurydyka" (C.W. Glucka), „Dydona i Eneasz" (H. Purcella).

Jednocześnie rozpoczęła nagrywać dla Polskiego Radia oraz wydawnictwa płyt winylowych. Szersza publiczność artystkę zna ją jednak przede wszystkim z muzyki filmowej oraz wieloletniej współpracy ze Zbigniewem Preisnerem [wykonanie muzyki do filmów: „Dekalog", „Podwójne życie Weroniki", „Trzy Kolory" – „Niebieski" i „Czerwony" (reż. K. Kieślowski), „Oliver, Oliver" (reż. A. Holland), „Weiser" (reż. W. Marczewski) i innych].

W jej repertuarze ważne miejsce zajmuje też twórczość Jana Kantego Pawluśkiewicza (m.in.: „Aprimondia" 1987, „Nieszpory Ludźmierskie" 1992, „Harfy Papuszy" 1994, „Amat vita" 1998 „Droga, miłość, życie" 1999, „Ogrody Jozafata" 2002, „Przez tę ziemię przeszedł Pan" 2005, „Opowieści Weneckie o piekle i raju" 2008, „Radość Miłosierdzia" 2009 i inne).

Współpracuje ze wszystkimi filharmoniami na terenie Polski oraz z najważniejszymi polskimi kompozytorami (m.in.: Jan A.P. Kaczmarek, Wojciech Kilar, Michał Lorenc, Krzesimir Dębski, Paweł B. Sydor, Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki). Regularnie koncertuje w największych salach Anglii, Argentyny, Belgii, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy, Włoch (np. w legendarnej La Scali).

Na swoim koncie ma kilkadziesiąt pozycji fonograficznych, a wśród nich „Requiem dla mojego Przyjaciela" (muz. Z. Preisner), która kilkakrotnie uzyskała status złotej i platynowej płyty; oraz nagraną wraz z Markiem Stefańskim i Jackiem Ozimkowskim płytę „Ave Maria" nominowaną do nagrody „Fryderyk". Albumy z jej głosem sprzedają się w wielotysięcznych nakładach na całym świecie, co stawia artystkę w czołówce najlepszych i najbardziej utytułowanych śpiewaczek.

www.towarnicka.com

Marcin Jajkiewicz

Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wokalista jazzowy, musicalowy, rozrywkowy. Uczestniczył w wielu programach rozrywkowych takich jak „Szansa na sukces", „Idol" czy gościnnie w programie „Jaka to melodia". Jest byłym wokalistą zespołu Button Hackers, a obecnie śpiewa z zespołem TomQ, współpracuje z Tango Corazon Quintet Marcina Wyrostka.

Z Button Hackers piosenką Między nami wyśpiewał w 2006 r. pierwszą nagrodę w konkursie „Przeboje lata jedynki Sopot Festiwal" oraz drugą w konkursie międzynarodowym również w Sopocie.

Brał udział w takich koncertach jak: „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy", „Dzień Kotana", „Solidarni z Białorusią", „Święta, Święta", „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem", „Sylwester z jedynką".

www.marcinjajkiewicz.com

Piotr Piecha

Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, w 1988 r.; już od 1987 r. jest aktorem Teatru Ludowego w Krakowie. Ponadto ukończył Państwową Szkołę Muzyczną w Żywcu, w klasie akordeonu i saksofonu.

Współpracuje z różnymi uczelniami, m.in. wykłada logotechnikę na Wydziale Teologicznym Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie czy fonetykę pastoralną w Wyższym Seminarium Księży Sercanów.

Znany szerokiemu gronu odbiorców z filmu "Skazani na bluesa" Jana Kidawy-Błońskiego, w którym zagrał Pawła Bergera w młodości.

Chór Voce Angeli

Chór Voce Angeli (Głosem Anioła) został założony przez dyrygenta Piotra Pałkę w 1999 roku, działa przy Bazylice OO. Franciszkanów w Krakowie. W skład zespołu wchodzą studenci i absolwenci krakowskich uczelni. Voce Angeli wykonuje muzykę religijną i świecką, głównie á capella. W swoim repertuarze posiada oryginalne kompozycje i opracowania Piotra Pałki. Chór aktywnie uczestniczy w życiu religijnym i społecznym. Ważną stroną działalności chóru jest oprawa muzyczna rozmaitych wydarzeń liturgicznych, odbywających się w Krakowie i na terenie całego kraju. Często śpiewem wspiera dzieła charytatywne (np. koncerty „Zapomniane anioły marzną" w krakowskiej Rotundzie i „Z aniołami" w Filharmonii Krakowskiej) oraz akcje społeczne („Pola Nadziei", uroczyste rozpoczęcie budowy Centrum JPII „Nie lękajcie się" w Krakowie).

Wśród wielu sukcesów chóru Voce Angeli można wymienić wykonanie na deskach krakowskiego Starego Teatru i Teatru im. Juliusza Słowackiego musicalu pt. „Zazdrosna Miłość" (2004) z librettem autorstwa Adama Szustaka OP (w reżyserii Piotra Jędrzejasa, gdzie do współpracy zaproszono Jerzego Stuhra) oraz „Tryptyku rzymskiego" (2005) z muzyką Piotra Pałki do fragmentu poematu Jana Pawła II, z udziałem Elżbiety Towarnickiej (sopran), Piotra Piechy (recytacje) i orkiestry Sinfonietta Cracovia. Od czasu premiery chór był wielokrotnie zapraszany do wykonywania „Tryptyku" na terenie całego kraju. Chór brał również udział w nagraniu moralitetu średniowiecznego "Krótka i prawdziwa historia o Każdym" w studio Polskiego Radia w reżyserii W. Markiewicza, który zdobył Grand Prix VI Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Radiowej Prix Marulić 2002 w Chorwacji.

Chór wziął także udział w kilku dużych koncertach okolicznościowych zrealizowanych przez TVP, m.in. w uroczystej gali z okazji 25-lecia Fundacji Jana Pawła II w Watykanie (październik 2006), podczas której śpiewał z gwiazdami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej. Chór śpiewał również w realizowanym przez telewizyjną Dwójkę koncercie "Anioły w Stróżach" z okazji 10-lecia Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym (czerwiec 2007).

Osobą szczególnie bliską dla chóru Voce Angeli był Papież Jan Paweł II. Chór wielokrotnie uczestniczył w ważnych wydarzeniach związanych z jego osobą, podczas których funkcję dyrygenta powierzano Piotrowi Pałce – tj. spotkanie z młodzieżą pod oknem papieskim (pielgrzymka Ojca Świętego w 2002 roku) oraz uroczysta msza św. i czuwanie na Błoniach krakowskich w wigilię pogrzebu Jana Pawła II. Podczas pielgrzymki Benedykta XVI do Polski w maju 2006 roku chór stanowił część scholi śpiewającej na spotkaniu z młodzieżą na krakowskich Błoniach, którego hymnem stał się utwór „Nie lękajcie się" skomponowany przez dyrygenta Piotra Pałkę. W roku 2012 chór wykonał kompozycje p. Pałki oratorium muzyczne "Bóg ponad wszystko".

Chór jest często zapraszany do udziału w różnych uroczystościach. M. in.  Od roku 1999 śpiewa w corocznej mszy za zmarłych muzyków odprawianej w bazylice oo. Dominikanów w Krakowie w ramach "Zaduszek Jazzowych", kilkukrotnie występował wspólnie z grupą "Bez Jacka", a w roku 2012 zaśpiewał w katedrze w Antwerpii. We wspólnych dziełach artystycznych chórowi towarzysza znani i cenieni polscy artyści, m. in. Elżbieta Towarnicka, Marek Bałata, Marcin Jajkiewicz, Piotr Piecha, Jerzy Trela, Jacek Chmielnik czy Liliana Pociecha.

W swoim dorobku chór ma również kilka płyt: m.in.: „Krakowskie Zaduszki Jazzowe" (2000 r.) „Tradycyjne kolędy polskie" (2000), „Missa in Basilica Cracoviensi Sancti Francisci" (2005), „Voce Angeli i Przyjaciele – Cichy wieczorny mój śpiew…" (2003 r).

www.voceangeli.pl

Lidia Jazgar

Urodzona w Krakowie, w dzień świętego Mikołaja. Absolwentka Wydziału Filozoficzno – Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wokalistka, współzałożycielka, menadżer zespołu GALICJA, z którym nagrała 8 płyt (w tym dwa koncertowe DVD) i z którym niedawno obchodziła Jubileusz 25-lecia działalności artystycznej. Autorka tekstów i muzyki.

Jedyny w swoim rodzaju konferansjer, niezliczonej liczby koncertów, różnorodnych wydarzeń społeczno – kulturalnych i uroczystości.

Dyplomowany choreograf, prezenter telewizyjny i radiowy, dziennikarz.

Na antenie Radia Kraków prowadzi autorski program "Coś dla ducha", w którym wspólnie z zapraszanymi Gośćmi stara się słuchaczy na duchu podnosić.

Scenarzysta, reżyser, producent.

Od wielu lat, realizuje autorskie, niekonwencjonalne projekty kulturalne.

Jako właścicielka Agencji Artystyczno-Promocyjnej ART BLUE, organizuje i współorganizuje wydarzenia artystyczne i artystyczno-promocyjne, wydaje płyty zespołu Galicja..

Od kilkunastu lat współpracuje z Fundacją im. Św. Brata Alberta Ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego (od 2013 roku członkini Rady Fundacji), Fundacją Anny Dymnej Mimo wszystko, Hospicjum św. Łazarza, Wolontariatem św. Eliasza, Zakonem i Szpitalem Bonifratrów i wieloma innymi instytucjami dobroczynnymi.

Za działalność społeczną na rzecz osób niepełnosprawnych otrzymała w 2005 roku Medal św. Brata Alberta. W 2011 roku, została uhonorowana Srebrnym Medalem Jana Pawła II za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej oraz Odznaką Honoris Gratia, za szczególne zasługi dla Krakowa i jego mieszkańców.

www.lidiajazgar.pl

facebook.com/Lidia Jazgar z zespołem Galicja